//
Fisher Center

Faculty

Robert Martin, Director

Violin

Shmuel Ashkenasi
Eugene Drucker
Yi-Wen Jiang
Ani Kavafian
Ida Kavafian
Soovin Kim
Weigang Li
Daniel Phillips
Laurie Smukler
Arnold Steinhardt

Viola

Steven Tenenbom
Michael Tree
Ira Weller

Cello

Sophie Shao
Peter Wiley

Double Bass

Marji Danilow
Leigh Mesh

Harp

Sara Cutler
Bridget Kibbey

Flute

Nadine Asin (master classes)
Tara Helen O'Connor

Oboe

Richard Dallesio
Elaine Douvas
Alexandra Knoll

Clarinet

Laura Flax
David Krakauer
Anthony McGill

Bassoon

Marc Goldberg
Patricia Rogers

Horn

Barbara Jöstlein Currie
Julie Landsman
Jeffrey Lang
Julia Pilant

Trumpet

Carl Albach

Trombone

Demian Austin
Denson Paul Pollard
Weston Sprott

Tuba

Derek Fenstermacher

Percussion

Eric Beach
Daniel Druckman
Jonathan Haas
Tzong-Ching Ju
Garry Kvistad
Josh Quillen
Sō Percussion - Program Description
Adam Sliwinski
Jason Treuting
Jan Williams
Gregory Zuber

Piano

Jeremy Denk
Richard Goode (master classes)
Benjamin Hochman
Jeffrey Kahane
Matti Raekallio
Peter Serkin

Composition

Da Capo Chamber Players
Joan Tower
George Tsontakis

Chamber Music *

Edward Carroll
Marka Gustavsson
Robert Martin
Blair McMillen
Raman Ramakrishnan

Orchestral Studies

Leon Botstein
Erica Kiesewetter

Performance Practice Advisors

Raymond Erickson
Stephen Hammer

Music Theory and History

Leon Botstein
Christopher H. Gibbs
John Halle
Peter Laki

Vocal Arts (MM Degree)

Kayo Iwama
Dawn Upshaw
Edith Bers
Gwen Ellison
Lynn Hawley
Amii LeGendre
Patricia Misslin
Nic Muni
Lorraine Nubar
Erika Switzer
Sanford Sylvan
Carol Yaple

Conducting (MM Degree)

James Bagwell
Leon Botstein
Harold Farberman

Performance Studies

Luis Garcia-Renart

Piano Fellowship

Frank Corliss

Preparatory Division

Helena Baillie
Malena Dayen
Lucy Dhegrae
Laura Flax
Tanya Gabrielian
Renana Gutman
Shawn Jaeger
Ryan Kamm
Barrett Radziun
Sharon Roffman
Hiroko Sasaki
Susanne Son
Anna Stoytcheva
David Temple
Cynthia Tobey
Amy Travis
Alice Yoo

* Performance faculty also coach chamber music